fbpx

Artykuł

Zmiana formy opodatkowania – co wybrać w 2021 roku?

Kancelaria-Usług-Księgowych-Agnieszka-Larysa-Kubiak-zmiana-formy-opodatkowania

Jakie formy opodatkowania mamy do wyboru?

✅ skala podatkowa (zasady ogólne) – stawka podatku 17% do wysokości 85 528 zł dochodu. Po przekroczeniu tego dochodu płacimy już stawkę 32%,

✅ podatek liniowy – stawka podatku 19%, zawsze taka sama niezależnie od wysokości naszych dochodów,

✅ ryczałt ewidencjonowany – podatek wyliczany od przychodów – nie ma możliwości pomniejszania podstawy opodatkowania o koszty działalności gospodarczej,

✅ karta podatkowa – podatek płacony w stałej kwocie wynikającej z decyzji organu, niezależny od faktycznego dochodu. Najtańsza forma opodatkowania, choć jej stosowania i utrzymanie obwarowane jest szeregiem złożonych warunków (mimo, ze w założeniu skierowana jest do lokalnych biznesów – jak np. usługi fryzjerskie).

Która forma opodatkowania mi się opłaci?

Jeżeli Twoje dochody (tj. przychody po odjęciu kosztów ich uzyskania) nie przekroczą w danym roku 85 528 zł (pamiętaj, aby doliczyć przychody też z innych źródeł, np. umowa o pracę, zlecenie) lub jeśli możesz rozliczyć się z małżonkiem (wówczas pierwszy próg podatkowy 17 % jest do kwoty 85 8528 zł x 2 = 171 056 zł), być może masz dziecko i masz prawo skorzystać z ulgi podatkowej tzw. ulgi na dziecko, wówczas warto się zastanowić nad wyborem zasad ogólnych.

Pamiętaj, że nie każdy wydatek możesz od razu ująć jako koszt podatkowy w pełnej wysokości (czasem zajmuje to kilka lat).

Analizując opłacalność danego podatku, w pierwszej kolejności zadaj sobie pytanie, jakie koszty będziesz ponosił w związku z prowadzoną działalnością. Następnie oszacuj, jakie przychody możesz osiągnąć w swojej działalności.

Generalnie biznesom o wysokim poziomie kosztów opłaca się korzystać z podatku liniowego lub skali. Z kolei biznesom o niskim stopniu kosztów własnych (np. oparte w dużej mierze na umiejętnościach przedsiębiorcy – jak np. usługi wykończeniowe) – opłaca się korzystać ze zryczałtowanych form opodatkowania).

Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami – nasz doradca podatkowy w Gdańsku spotka się z Tobą lub umówi się na konsultację on-line. Pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Do kiedy należy dokonać zmiany formy opodatkowania?

Zmianę należy dokonać do 20-go dnia następnego miesiąca, po którym uzyskaliśmy pierwszy przychód w tym roku.

Jeśli pierwszy przychód osiągnęliśmy w styczniu, najpóźniej do 20-go lutego 2021 mamy czas na wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania.

Jak dokonać zmiany formy opodatkowania?

Zmianę dokonujemy poprzez CEIDG. Należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego, a następnie dokonać zmian we wpisie, wybrać formę opodatkowania wg której chcemy rozliczać się w roku 2021.

O dokonanej zmianie koniecznie poinformuj księgowego❗

Agnieszka Larysa Kubiak

                                                                                                                                       Kancelaria Usług Księgowych w Gdańsku

#doradcapodatkowygdańsk #doradztwopodatkowegdańsk #biurorachunkowegdańsk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.