fbpx

Artykuł

Nowy Ład zmienia na lepsze – Jeszcze raz o uldze mieszkaniowej

Kancelaria Usług Księgowych Agnieszka Larysa Kubiak ulga mieszkaniowa 2

Może trudno to sobie wyobrazić w natłoku złych informacji, dotyczących tego co od przyszłego roku zmienia na niekorzyść podatników Nowy Ład ale ustawodawca przewidział też rozwiązanie, za które można go pochwalić.  Jest nim modyfikacja przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Konkretnie, od 1 stycznia 2022 r. będzie można uwzględnić w ramach ulgi wydatki na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość.

Rozbieżności interpretacyjne

Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu Polskiego Ładu samo przyznało, że zarówno w praktyce organów podatkowych, jak i w orzecznictwie sądowym istnieją rozbieżności co do tego, czy wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość lub prawo majątkowe (np. spółdzielcze prawo do lokalu) są wydatkiem na własne cele mieszkaniowe.

Różne w tej sprawie podejście prezentowały też sądy administracyjne. W części wyroków sądy nie uznawały wszystkich wydatków związanych z zaciągniętym kredytem (spłaty kapitału i odsetek) na nabycie zbywanej nieruchomości, gdyż nie traktowały ich jako wydatków realizujących cel mieszkaniowy. Część orzeczeń natomiast uznawała za właściwe stanowisko, zgodnie z którym takie wydatki mogą być rozliczane w ramach ulgi mieszkaniowej, ale w części, w jakiej nie zostały już ujęte w kosztach nabycia zbywanej nieruchomości.

Istota ulgi mieszkaniowej

Warto przypomnieć, że ulga mieszkaniowa, polega na tym, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli uzyskane przychody
z tego tytułu przeznaczone zostaną na własne cele mieszkaniowe. Z ulgi można skorzystać, jeżeli w ciągu 3 lat pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka lub jej remont czy przebudowę (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT).

Wydatki na własne cele mieszkaniowe

Przepisy ustawy określają katalog wydatków, które kwalifikowane jako wydatki na własne cele mieszkaniowe, uprawniają do skorzystania ze zwolnienia (art. 21 ust. 25 ustawy PIT). Do wydatków tych ustawodawca zaliczył m.in. wydatki na: nabycie budynku mieszkalnego, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, na nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, a także na budowę, adaptację czy też remont własnego budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego.

Podwójna korzyść dla podatników

Obecnie, za wydatki na własne cele mieszkaniowe ustawa uznaje również wydatki na spłatę kredytu wraz z odsetkami, w tym także tzw. kredytu refinansowego i konsolidacyjnego, zaciągniętych na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Różnica polega na tym, że ustawodawca, doprecyzowując przepisy w zakresie ulgi mieszkaniowej w ramach Nowego Ładu, daje podatnikom możliwość zaliczenia, jako wydatki cele mieszkaniowe, wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość, niezależnie od tego, czy w kosztach uzyskania przychodów uwzględnione zostały już wydatki sfinansowane tym kredytem (pożyczką) (art. 21 ust. 30a ustawy PIT).

Dzięki wchodzącej w życie od przyszłego roku zmianie przepisów, podatnicy uzyskają pewność co do kwalifikacji wydatków na własne cele mieszkaniowe. Tym samym, będą mogli spłacić dotychczasowy kredyt lub pożyczkę wraz z odsetkami zaciągnięte na zbywaną nieruchomość ze środków uzyskanych ze sprzedaży tej nieruchomości, nie martwiąc się, że narazi ich to w przyszłości na zapłatę zaległego podatku.

Trudno to sobie wyobrazić ale w wyniku tej zmiany korzyść dla podatników będzie podwójna. Pełną kwotę stanowiącą cenę nabycia np. mieszkania (opłaconą z kredytu) będą mogli od przyszłego roku zaliczyć do kosztów podatkowych, a wydatki poniesione na spłatę tego kredytu zwiększą przychód ze sprzedaży mieszkania zwolniony od podatku.

dr Marta Skowrońska

doradca podatkowy

nr wpisu 13785

                                                                                                                                       Kancelaria Usług Księgowych w Gdańsku

#biurorachunkowegdańsk #księgowagdańsk #doradcapodatkowygdańsk #doradztwopodatkowegdańsk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.