fbpx

Artykuł

NOWY ŁAD A UŻYWANIE SAMOCHODÓW SŁUŻBOWYCH DO CELÓW PRYWATNYCH

Kancelaria-Uslug-Ksiegowych-Agnieszka-Larysa-Kubiak-NOWY-LAD-samochody służbowe do celów prywatnych

Przepisy tak zwanego Nowego Ładu wprowadziły rewolucję w systemie podatkowym. Warto jednak pamiętać, że wprowadzone zostały także inne zmiany, w tym dotyczące rozliczeń samochodów służbowych używanych do celów prywatnych.

 Samochód służbowy należy do kategorii tzw. powierzonego mienia pracowniczego. Służbowe samochody mogą być wykorzystywane przez pracowników także w celach prywatnych na mocy stosownego upoważnienia od pracodawcy. Dzięki temu pracownik ma prawo używać swojego samochodu służbowego do takich celów jak np.: dojazdy do domu czy odbieranie dzieci z przedszkola lub szkoły. Taki bonus stanowi przychód pracownika, który powinien zostać odpowiednio opodatkowany. Ze względu na trudność w oszacowaniu wysokości przychodu ustawodawca przewidział uproszczone rozliczanie świadczeń tego rodzaju.

Warto wiedzieć, w jaki sposób rozliczane jest wykorzystywanie tych pojazdów do prywatnych spraw pracowników.

Do tej pory wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustalana była w zależności od pojemności silnika w wysokości;
– 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,
– 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Kwota ta była doliczana do przychodu pracownika, a następnie odliczano od całości przychodu składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Nowy Ład zmienił kryteria rozliczania samochodów służbowych używanych do celów prywatnych. Ryczałt doliczany za korzystanie z firmowego samochodu do celów prywatnych w 2022 roku zależy nie od pojemności silnika, ale od jego mocy.

Kwoty ryczałtu za używanie samochodów służbowych do celów prywatnych:

  • do 60 kW oraz dla samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem – 250 zł miesięcznie,
  • pozostałe samochody o mocy powyżej 60 kW – 400 zł miesięcznie.

Warto zwrócić uwagę, że coraz bardziej popularne samochody hybrydowe są wyposażone w dwa silniki, które zwykle dysponują łączną mocą większą niż 60 kW. Oznacza to, że pracownicy zapłacą od nich wyższą stawkę ryczałtu.

Podobnie jak do tej pory, jeśli pracownik nie ponosi kosztów z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych, należy do przychodu pracownika doliczyć kwotę ryczałtu za używanie samochodów służbowych do celów prywatnych i od całości odliczyć składki ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy. Ze względu na zmianę kryteriów, ryczałt doliczany do wynagrodzenia pracowników będzie w wielu przypadkach wyższy, a to bezpośrednio przełoży się na wysokość składek ZUS i podatku pracownika.

Nie uległa zmianie zasada, zgodnie z którą, jeżeli do wykorzystywania służbowego samochodu dla celów prywatnych dochodzi wyłącznie przez część miesiąca, wartość nieodpłatnego świadczenia ustala się za każdy dzień, czyli proporcjonalna wielokrotność 1/30 powyższych kwot.

 

Autorzy:

Żaklina Sulikowska

Radca prawny Sandra Anna Warda

Kancelaria Usług Księgowych w Gdańsku

#biurorachunkowegdańsk #księgowagdańsk #doradcapodatkowygdańsk #doradztwopodatkowegdańsk #radcaprawny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.