fbpx

Artykuł

CIT estoński – opodatkowanie spółek godne uwagi

CIT estoński Opodatkowanie spółki godne uwagi

CIT estoński jako opodatkowanie spółki – dlaczego warto?

CIT estoński to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców w 2023 roku. Mimo że Nowy Ład zmienił podatki w znacznej mierze niekorzystnie. Ta forma opodatkowania wydaje się dziś korzystna i godna polecenia.

Ponad rok temu szukaliśmy rozwiązania dla naszej kancelarii. Pochyliłam się nad spółką z o.o. rozliczanej poprzez tzw. CIT estoński.

Głównym założeniem jest brak konieczności płacenia podatków do czasu wypłaty dywidendy dla wspólników. W okresie, gdy spółka będzie pozostawiała środki na inwestycje, nie płaci podatków. To nie oznacza, że nigdy nie będzie musiała ich zapłacić. Ulga dotyczy jedynie okresu, gdy nie dochodzi do wypłaty zysków. Chodzi, ogólnie rzecz biorąc, o odroczenie tych wpłat. Dzięki temu spółka ma większe środki na dalszą działalność. Nie musi bowiem od razu wpłacać podatków. Przy tak zastraszającym tempie inflacji, osobiście uważam, że to doskonałe rozwiązanie.

CIT estoński dla spółki z o.o. – sposób opodatkowania

 • 10% podatku płacą spółki posiadające status małego podatnika. Także te, które dopiero rozpoczynają działalność.
 • 20% podatku zobowiązane są płacić pozostałe spółki.

Ponadto podczas wypłaty dywidendy wspólnicy są zobowiązani do zapłaty podatku. Mają oni jednak prawo do obniżenia podatku o:

 • 90% podatku zapłaconego przez spółkę (dotyczy małych podatników oraz rozpoczynających działalność)
 • 70% podatku zapłaconego przez spółkę w przypadku pozostałych spółek.

Konsekwencje podatkowe CIT-u estońskiego

CIT estoński dla spółki z o.o. to wygodne rozwiązanie. Pozwala na opodatkowanie w wysokości około 20% przy małym podatniku. Pozostałe spółki uiszczają daninę w wysokości 25%.

Spółka z o.o. może liczyć na konkurencyjne względem innych rodzajów działalności opodatkowanie. Jest bardziej opłacalna niż firma jednoosobowa opodatkowana liniowo. Przy dwóch wspólnikach dochodzi brak konieczności opłacania składek ZUS. To kolejna wielka zaleta spółki z o.o.

Nie ma przy tym obawy o brak ubezpieczenia. Wystarczy zawrzeć umowę powołanie na choćby 250 zł. Koszty uzyskania przychodu są również na tym poziomie. Nie mamy zatem podatku dochodowego. Należy jedynie opłacić 9% składki zdrowotnej od wspomnianej kwoty. To dokładnie 22,50 zł. Mamy wtedy takie samo ubezpieczenie jak przy składce nawet 10 tysięcy złotych. Prawo do świadczeń niczym się nie różni. Sami jednak przyznacie, że obciążenie finansowe kwotą 22,50 straszne nie jest.

Trzeba przy tym pamiętać, że przy spółkach konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości. To droższe rozwiązanie. Pozwala jednak uzyskać znacznie więcej informacji niezbędnych do zarządzania firmą niż księgowość uproszczona.

Estoński CIT — warunki opodatkowania

Nie mogą przekraczać 50% przychodu spółki dochody:

 • z wierzytelności,
 • z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
 • z części odsetkowej raty leasingowej,
 • z poręczeń i gwarancji,
 • z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
 • ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
 • z transakcji z podmiotami powiązanymi — w przypadku, gdy transakcje te nie wytwarzają wartości dodanej pod względem ekonomicznym lub są one znikome;
 • zatrudnienie – tu mamy limit min. 3 osoby. Co ważne nie mogą to być wspólnicy, akcjonariusze. Dla nowo powstałych spółek kryteria są trochę łagodniejsze. Zatrudnienie tych 3 osób może być rozłożone w czasie 4 lat trwania estońskiego CIT.
 • udziałowcem spółki nie może być inna osoba prawna. Mogą być wyłącznie osoby fizyczne.

Dla kogo spółka z o.o. z CIT estońskim? – podsumowanie

 • To rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie chcą odpowiadać całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Jeśli członek zarządu nie złoży na czas wniosku o upadłość, odpowiada jednak prywatnym majątkiem.
 • Spółka z o.o. nie płaci podatku, dopóki nie wypłaca dywidendy.
 • Nie płacisz ZUS, jeśli jest przynajmniej dwóch wspólników.
 • Nie płacisz daniny solidarnościowej 4%, jeśli zarobisz więcej niż milion.
 • Efektywne opodatkowanie nawet przy wypłacie dywidendy wynosi 20% przy małym podatniku. 25% to podatek większych spółek generujących powyżej 2 mln euro przychodu.

Chcesz przeanalizować czy CIT estoński jest odpowiedni dla Twojej spółki? Skontaktuj się z nami i porozmawiaj z doradcą podatkowym.

Szukasz biura rachunkowego, które rozliczy Cit estoński w Twojej spółce? Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy na stronie www.kancelaria-kubiak.pl. Obsługujemy wiele podmiotów opodatkowanych CIT-em estońskim.

Pamiętaj! CIT estoński ma wiele wyłączeń. Nie rozliczaj się na własną rękę! Zrób to ze specjalistami!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.