fbpx

Artykuł

Wydatki na własne cele mieszkaniowe – nowa interpretacja ogólna

Kancelaria Usług Księgowych Agnieszka Larysa Kubiak ulga mieszkaniowa doprecyzowanie definicji

Nie tylko Nowy Ład – wydatki na własne cele mieszkaniowe

Niewątpliwie najwięcej emocji budzą dziś procedowane w Sejmie zmiany przepisów podatkowych w ramach tzw. Nowego Ładu. Jednak nie samym Nowym Ładem człowiek żyje…

Warto odnotować bowiem fakt, że  Minister Finansów wydał ostatnio ważną interpretację ogólną. Wyjaśnia w niej wątpliwości w zakresie wydatków na cele mieszkaniowe, które uprawniają do skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Na liście znalazły się m.in.: zakup i instalacja kuchenki, płyty indukcyjnej, zmywarki, lodówki czy oświetlenia.

Wydana przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej 13 października 2021 r. interpretacja ogólna w sprawie stosowania tzw. ulgi mieszkaniowej (zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT) w związku z kwalifikacją niektórych wydatków poniesionych na remont i wykończenie nieruchomości jako wydatków stanowiących realizację celu mieszkaniowego,  doprecyzowuje katalog wydatków jakie podatnik może ponieść aby pomniejszyć należny podatek do zapłaty.

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości

Jeżeli zakupiona przez podatnika nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat, powinien on zapłacić 19-proc. podatek od dochodu z tytułu jej sprzedaży (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).

Pewnego rodzaju ratunkiem dla podatników jest w tym wypadku ulga mieszkaniowa. Pozwala bowiem na pomniejszenie należnego podatku, a w sytuacji gdy całość uzyskanych ze sprzedaży środków podatnik przeznaczy na własne cele mieszkaniowe, powoduje, że w ogóle podatku nie trzeba płacić.

Z ulgi można skorzystać, jeżeli w ciągu 3 lat pieniądze ze sprzedaży nieruchomości zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka lub jej remont czy przebudowę (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT).

Doprecyzowanie definicji wydatków na własne cele mieszkaniowe

Zakres wydatków, które można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe, został wprost określony w przepisach ustawy (art. 21 ust. 25 ustawy o PIT). Są to m.in. wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.

    Wiceminister finansów Jan Sarnowski wskazał, że ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia „remont” oraz „budowa”, nie zawiera także odrębnego katalogu, który wskazywałby, które konkretnie wydatki i inwestycje mogą mieścić się w obrębie tych pojęć. Może to skutkować różną interpretacją przepisów przez organy skarbowe i przez podatników. W efekcie nie jest jasne, czy wydatek na zakup i instalację kuchenki gazowej jest wydatkiem na cel mieszkaniowy, czy zwykłym wyposażeniem mieszkania. Interpretacja ogólna, którą właśnie wydało Ministerstwo Finansów, doprecyzowuje i dokładnie określa listę wydatków oraz warunki jakie powinien spełnić nowy właściciel nieruchomości, aby bezpiecznie skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Rodzaje wydatków uznawanych za wydatki na własne cele mieszkaniowe

Zgodnie z interpretacją ogólną do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawniony jest każdy podatnik, który na własne cele mieszkaniowe dokona zakupu i montażu m. in.:

  • kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej,
  • piekarnika,
  • pralki,
  • lodówki,

– zarówno w zabudowie jak i wolnostojących,

  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki,
  • oświetlenia, w tym taśm LED i oczek halogenowych,
  • okapu, pochłaniacza,
  • mebli, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi, w tym tzw. „mebli pod wymiar”.

Słusznie Minister Finansów podkreślił, że ustawodawca projektując omawiane zwolnienie podatkowe, nie miał na celu zawężenia katalogu wydatków mieszkaniowych wyłącznie do tych, które wiążą się z przygotowaniem budynku (lokalu) do tzw. „stanu surowego zamkniętego”. Własny cel mieszkaniowy polegać ma bowiem na możliwości zamieszkiwania i funkcjonowania w budynku (lokalu), czyli normalnej ludzkiej egzystencji.

Trzeba oczywiście mieć na uwadze, że wskazany w interpretacji katalog wydatków ma cechy uniwersalne. W przypadku wątpliwości odnośnie kwalifikacji konkretnego wydatku, wymienione przykłady mogą mieć jednak charakter istotnej wskazówki pomocnej przy rozstrzyganiu indywidualnych spraw przez organy podatkowe.

Z pełną treścią interpretacji można zapoznać się tutaj:

https://www.mf.gov.pl/documents/764034/6915408/Dz.+Urz.+Min.+FFiPR+z+dnia+14+pa%C5%BAdziernika+2021+r.+-+poz.+145+-

dr Marta Skowrońska

doradca podatkowy

nr wpisu 13785

                                                                                                                                       Kancelaria Usług Księgowych w Gdańsku

#biurorachunkowegdańsk #księgowagdańsk #doradcapodatkowygdańsk #doradztwopodatkowegdańsk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.