fbpx

Artykuł

Wybór formy opodatkowania w 2024 roku

Kancelaria podatkowa - Larysa Kubiak - wybór formy opodatkowania - grafika

Wybór formy opodatkowania dochodu w 2024 roku

Wybór formy opodatkowania w 2024 będzie miał istotny wpływ nie tylko na wysokość podatku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami określi on także wysokość składki zdrowotnej. Już dziś warto zastanowić się nad optymalną formą opodatkowania. Może się to przełożyć na korzyści osiągane w 2024 roku. Zmiana i wybór formy opodatkowania działalności istotny jest, w przypadkach:

 • wzrostu dochodów firmy;
 • planowanych lub poczynionych inwestycji;
 • zmian przepisów podatkowych.

Informacja o zmianie lub wyborze formy opodatkowania nabiera znaczenia z końcem roku. Termin na tę operację upływa bowiem 20 lutego 2024. Warto zatem przyjrzeć się finansom firmy. Być może nowa forma opodatkowania przyniesie wymierne korzyści?

Formy opodatkowania dochodu w 2024 roku

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym w 2024 pozostają takie same jak w roku poprzednim. Są to zatem 3 najpopularniejsze sposoby:

 • opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa);
 • podatek liniowy;
 • ryczałt ewidencjonowany.

Opodatkowanie dochodów na zasadach ogólnych — skala podatkowa

Opodatkowanie według skali podatkowej jest w Polsce bardzo popularne. Wynika to z prostej formy oraz możliwości stosowania ulg niedostępnych dla innych sposobów. Rozliczający się według skali podatkowej mogą bowiem skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Przysługuje tu także ulga dla osób samotnie wychowujących dziecko. Jak każda forma opodatkowania ma też swoje wady. To przede wszystkim wysoki próg podatkowy po przekroczeniu określonego dochodu. Ta forma przewidziana jest dla przedsiębiorców prowadzących Księgę Przychodów i Rozchodów. Opodatkowanie dochodu odbywa się według skali:

 • Dochody do 30.000 zł są zwolnione z podatku.
 • Dochody pomiędzy 30 a 120 tys. złotych opodatkowane są stawką 12%. Uwzględnia się przy tym ulgi i odliczenia podatkowe.
 • Dochody powyżej 120.000 zł opodatkowane są 32% stawką. Stawka ta obowiązuje jedynie wobec kwoty powyżej progu.
 • Dochody powyżej 1 mln zł obciążone są dodatkowo 4% daniną solidarnościową.

Dodatkowym obciążeniem jest składka zdrowotna wynosząca 9% uzyskanego dochodu.

Podatek liniowy

Podatek liniowy jest równie popularny, jak skala podatkowa. Tu także koniecznością jest prowadzenie PKPiR. W podatku liniowym obowiązuje stawka 19%. Jest ona jednolita. Oznacza to, że nie ma tu znaczenia wysokość osiąganego dochodu. Przy tej opcji możliwe jest zmniejszenie podstawy opodatkowania przez uwzględnienie kosztów prowadzenia działalności. Dodatkowym obciążeniem jest składka zdrowotna. Wynosi ona 4,9% od wysokości dochodu. Sumaryczna kwota wynosi zatem 23,9%. Jest tu jednak możliwość odliczenia od dochodu składki zdrowotnej. W 2023 była to kwota 10.200 zł w skali roku. Nie ma tu możliwości korzystania z wielu ulg i kredytów podatkowych. Niemożliwe jest także rozliczanie się z dochodu ze współmałżonkiem. Podatek liniowy przewiduje też daninę solidarnościową. Dodatkowe 4% od dochodu obowiązkowe jest od kwoty powyżej 1 mln złotych.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany charakteryzuje się niskimi stawkami podatkowymi. W zależności od rodzaju działalności wynoszą one od 2 do 17% przychodu. Mogą z niej korzystać przedsiębiorcy, którzy osiągają przychody nieprzekraczające 2 mln euro rocznie. To wygodna i przejrzysta forma opodatkowania. Jej zaletą jest uproszczona księgowość w firmie. To idealny sposób dla firm, które nie generują wysokich kosztów. Podstawę opodatkowania można obniżyć o zapłacone składki ZUS. Można także odliczyć 50% składki zdrowotnej. Ta forma opodatkowania ma jednak i wady. Jedną z nich jest wykluczenie niektórych działalności gospodarczych. Inną niemożność obniżenia podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodu. Nie ma tu także możliwości korzystania z niektórych ulg podatkowych.

SKALA PODATKOWA PODATEK LINIOWY RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY
RODZAJ DZIAŁALNOŚCI każda działalność każda działalność wykluczenie niektórych rodzajów działalności
LIMIT OSIĄGANYCH DOCHODÓW brak brak 2 mln Euro
KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU tak tak nie
PODSTAWA OPODATKOWANIA dochód dochód przychód
STAWKA PODATKU 12 i 32% 19% 2-17%
SKŁADKA ZDROWOTNA 9% dochodu 4,9% dochodu 9% z 60, 100 lub 180% średniego wynagrodzenia
KWOTA WOLNA tak nie nie
ULGI PODATKOWE tak nie nie
DANINA SOLIDARNOŚCIOWA tak tak nie

Zmiana formy opodatkowania — czy warto?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zasadnością zmiany formy opodatkowania. Jest to dla nich duże wyzwanie. Prawo podatkowe w Polsce pełne jest niejednoznacznych przepisów. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub biurem rachunkowym. W tym przypadku zachęcamy do kontaktu z naszą Kancelarią Podatkową w Gdańsku. Zapraszamy do naszego biura stacjonarnego lub konsultacji on-line. Wykwalifikowani doradcy podatkowi i księgowi pomogą w podjęciu tej ważnej decyzji. Wybór formy opodatkowania na 2024 rok nie jest decyzją łatwą. Poprzedzone jest to dokładną analizą przychodów i kosztów działalności. Uwzględniamy przy tym wiele czynników. Najważniejsze z nich to:

 • Rodzaj prowadzonej działalności,
 • Wysokość przychodów,
 • Prognozowane koszty prowadzenie działalności gospodarczej,
 • Składki ZUS.

Przygotowujemy przy tym:

 • Analizę finansową;
 • Prognozę podatkową;
 • Optymalizację podatkową.

Oferujemy także pomoc w formalnościach. Doradca podatkowy przygotuje dokumenty związane ze zmianą formy opodatkowania.

Jaka forma opodatkowania się opłaca?

Jaka forma opodatkowania się opłaca Przedsiębiorcy? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Posłużmy się jednak prostym wyliczeniem. Pod uwagę weźmiemy tu stosunek kosztów do przychodów. Jeżeli wynosi on:

STAWKA RYCZAŁTU STOSUNEK KOSZTÓW DO PRZYCHODU
8,5% 50%
12% 37%
15% 24%

warto skorzystać z ryczałtowej formy opodatkowania. Jeśli jednak przychód jest niższy niż:

STAWKA RYCZAŁTU POZIOM PRZYCHODÓW
8,5% 76.000
12% 105.000
15% 128.000

bardziej opłacalna będzie skala podatkowa.

W grę wchodzi tu jednak wiele czynników. Wśród nich najistotniejsze są wykluczenia z możliwości rozliczania się ryczałtem. Warto zatem choćby raz w roku skonsultować się z naszym doradcą podatkowym. Po krótkiej analizie danych określi on optymalną formę opodatkowania.

Jak zmienić formę opodatkowania?

Zmiana formy opodatkowania wymaga aktualizacji wniosku CEIDG-1. Jest na to określony termin. Przedsiębiorcy mają na to czas do 20 lutego 2024 roku. Co istotne, w przyszłym roku nie będzie możliwości wstecznej zmiany formy opodatkowania.

Zmianę formy opodatkowania można dokonać:

 • w formie online przez profil zaufany;
 • w urzędzie miasta lub gminy;
 • wysyłając dokumenty listem poleconym.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.