fbpx

Artykuł

Tarcza antykryzysowa 4.0 obowiązuje

Nowości z tarczy antykryzysowej 4.0 – podpisana, obowiązuje.

✅ Umorzenie pożyczki bez składania wniosku.

Warunek umorzenia pożyczki to utrzymanie działalności przez 3 miesiące od dnia otrzymania pożyczki. Nie trzeba składać wniosku o umorzenie do PUP.

✅ Wakacje kredytowe na 3 miesiące.

Nie będzie naliczania dodatkowych opłat i odsetek. Wyłącznie dla tych którzy utracili pracę /główne źródło dochodu/ po 13 marca 2020. Jeśli małżonkowie we dwoje brali kredyt, wystarczy, że jedna osoba straciła źródło dochodu.

✅ Wnioski do ZUS TYLKO elektroniczne

Dotyczy to wniosków o umorzenie ZUS, postojowe, odroczenie. Wystarczy mieć ZUS PUE, profil zaufany i składać wnioski elektronicznie.

💥 Pamiętajmy wniosek o umorzenie ZUS można składać tylko do 30.06.2020.

✅ Świadczenie postojowe również dla osób z umową o pracę.

Wcześniej w tarczy był zapis wykluczający i osoby, które miały inny tytuł ubezpieczenia (np. umowa o pracę) nie mogły się starać o postojowe. Zapis został zniesiony.

Przedsiębiorca może skorzystać z postojowego, jeżeli z działalności gospodarczej płaci składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Jeśli przedsiębiorca ma inny tytuł ubezpieczenia, ale z działalności płaci TYLKO składkę zdrowotną nie może skorzystać z postojowego.

O postojowe można wnioskować do 3 miesięcy od momentu ustania epidemii. Zatem warto pomyśleć czy już teraz nie zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia (emerytalne i rentowe).

O postojowe możemy wystąpić analizując miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku do poprzedniego miesiąca (np. składając w lipcu porównujemy spadek min. 15% porównując czerwiec do maja). Nie można składać już wniosku np. jeśli spadek mieliśmy w marcu. Tamten okres już nie jest brany pod uwagę.

Nie musi być ciągłości. Można dostać postojowe np. w takiej sytuacji, że w następnym miesiącu mamy wzrost zarobków i w kolejnym znów spadek i wtedy na nowo obliczamy jaki mamy spadek.

✅ Zleceniobiorca może sam wystąpić o postojowe.

Wcześniej o postojowe mógł wystąpić tylko zleceniodawca. Teraz mogą sami składać zleceniobiorcy. Muszą złożyć oświadczenie, że zleceniodawca nie chce za nas złożyć wniosku.

✅ Dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (FGŚP).

Nie musimy w zakładzie pracy obniżać etatów. Nie ma konieczności zawierania porozumień obniżających wymiar czasu pracy.

Nie musi już być przestoju ekonomicznego.

Warunek spadku obrotów 15% dotyczący spadku tego roku, 25% spadek dotyczący tamtego roku utrzymany.

✅ Pracodawca zyskał nowe uprawnienia

Może obniżyć pracownikowi wynagrodzenie lub czas pracy. Jeżeli mamy spadki obrotów lub jeśli obciążenie funduszami wynagrodzeń wzrośnie o 5%, pracodawca może wprowadzić obniżenie nawet jeśli nie wnioskuje o dofinansowanie.

Może też wysłać pracownika na zaległy urlop.

Zapytaj jak skorzystać z tej tarczy najlepsze biuro rachunkowe Gdańsk Wrzeszcz.

Agnieszka Larysa Kubiak

Kancelaria Usług Księgowych w Gdańsku

#biuroksięgoweGdańsk #księgowaGdańsk #księgowośćonline #ipbox #biuroksięgoweGdańskWrzeszcz #biuroksięgoweGdańskPrzymorze #biurorachunkoweGdańskWrzeszcz #biurorachunkoweGdańskPrzymorze #biuroksięgoweGdańskZaspa #biurorachunkoweGdańskZaspa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.