fbpx

Artykuł

Rozliczanie PIT z dochodami zagranicznymi

Rozliczanie PIT z dochodami zagranicznymi - Biuro rachunkowe Gdańsk - Kancelaria Usług Podatkowych Larysa Kubiak

Rozliczanie PIT z dochodami zagranicznymi

Rozliczanie PIT z dochodami zagranicznymi jest obowiązkiem polskich rezydentów podatkowych. Odbywa się cyklicznie, podczas składania zeznań podatkowych za rok poprzedni. Rozliczenie PIT z dochodami zagranicznymi podlega bowiem takim samym terminom jak każde inne. Okres składania rozliczeń PIT w 2004 roku trwa od 15 lutego do 30 kwietnia. Kto musi rozliczać się w Polsce z dochodów zagranicznych? Na jakich formularzach PIT należy wykazać zarobki uzyskane za granicą? Zapraszam do lektury.

Polski rezydent podatkowy — rozliczanie PIT z zarobkami zagranicznymi

Jedynie polski rezydent podatkowy ma obowiązek rozliczać dochody zagraniczne w PIT. Definiuje to Objaśnienie podatkowe z dnia 29 kwietnia 2021 roku. Zapisy jasno określają:

 • co to jest ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce;
 • co to jest rezydencja podatkowa;
 • jak ustalana jest rezydencja podatkowa;
 • czy można być rezydentem podatkowym w dwóch krajach;
 • jaki wpływ na rezydencję podatkową mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Dla Podatnika ustalenie rezydentury sprowadza się najczęściej miejsca stałego pobytu. Jest nim najczęściej kraj, w którym mieszka z rodziną. Krajowy rezydent powinien rozliczać w Polsce wszystkie osiągane dochody. Także te zagraniczne. Osoby z inną rezydencją podatkową rozliczają jedynie zarobki uzyskane w naszym kraju. Kim jest polski rezydent podatkowy? To obywatel, który:

 • posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych;
 • przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Sytuacja komplikuje się, gdy obywatel jest rezydentem podatkowym dwóch państw. Polska ma podpisane umowy międzynarodowe pozwalające uniknąć podwójnego opodatkowania. Miejscem składania deklaracji jest kraj zapisany w umowie. Rozliczając taki PIT z dochodami zagranicznymi, warto zwrócić się do wykwalifikowanych księgowych. Pozwoli to uniknąć błędów oraz zastosować możliwe ulgi. To korzystne. Zwłaszcza gdy oczekuje się zwrotu podatku. Prawidłowo wypełniony PIT z dochodami zagranicznymi przyspiesza proces. Po więcej informacji napisz na: zagraniczne@kancelaria-kubiak.pl

Formularze PIT, na jakich rozlicza się dochody zagraniczne

Istotne są formularze PIT, na jakich rozlicza się dochody zagraniczne. Takie przychody od osób fizycznych wykazuje się na drukach:

 • PIT-36;
 • PIT-36L;
 • PIT-38;
 • PIT-39.

Do wymienionych składa się załącznik PIT-ZG. Obowiązek złożenia PIT/ZG zależy od kraju, z jakiego pochodzą rozliczane zarobki. Załącznik ten należy wypełnić oddzielnie dla każdego państwa, w którym uzyskano dochód.

Sposoby rozliczania dochodów zagranicznych

Prawo definiuje dwa sposoby rozliczania dochodów zagranicznych w Polsce. Wprowadzono je, by uniknąć podwójnego opodatkowania. Pierwszego w kraju, z którego pochodzi dochód zagraniczny. Drugiego w Polsce. Metody unikania podwójnego opodatkowania zarobków zza granicy to:

 • wyłączenia z progresją;
 • proporcjonalnego odliczenia.

Metodę, która ma zastosowanie w konkretnym przypadku definiują:

 • przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – gdy z krajem zarobkowania Polska zawarła umowę;
 • przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – gdy z krajem zarobkowania Polska nie zawarła umowy.

Łatwo to sprawdzić. Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z 91 państwami. Ich wykaz dostępny jest pod tym linkiem.

Metoda wyłączenia z progresją — rozliczanie PIT z dochodami zagranicznymi

Metoda wyłączenia z progresją jest jedną z form rozliczania podatku od zarobków zagranicznych. Ma przy tym istotny wymóg. Z krajem zarobkowania Polska musi mieć podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jest to fundamentalny warunek dla rozliczeń podatku metodą wyłączną z progresją. W tym przypadku dochód zza granicy jest wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce. Jego wysokość ma natomiast znaczenie przy ustalaniu stawki dla pozostałych dochodów rozliczanych w Polsce. W taki sposób rozlicza się PIT z dochodami uzyskanymi np. w Niemczech. Co to jednak faktycznie oznacza dla podatnika? Tu możliwe są opcje:

 • Zarobki uzyskiwane jedynie za granicą, w kraju z podpisaną umową, zwolnione są z opodatkowania. Nie ma przy tym potrzeby składania rozliczenia rocznego PIT.
 • Dodatkowe dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce powodują konieczność rozliczenia łącznego metodą wyłączenia z progresją.
 • Chęć rozliczenia się z małżonkiem także powoduje konieczność rozliczenia dochodów w ten sposób.

Metoda proporcjonalnego odliczenia — rozliczanie PIT i zarobków zagranicznych

Metoda proporcjonalnego odliczenia jest drugą z form rozliczenia podatku PIT od zarobków zagranicznych. Stosowana jest w sytuacji, gdy:

 • kraj, w którym uzyskano dochody, zawarł z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dochody te jednak nie są zwolnione od podatku na podstawie tej umowy;
 • kraj, w którym uzyskano dochody, nie zawarł z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Metoda proporcjonalnego odliczenia oznacza, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany podwójnie. Dzieje się tak na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dotyczy także państw, z którymi Polska nie ma podpisanej umowy. Pierwotny podatek płaci się w kraju zarobkowania. W Polsce, od należnego tutaj podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Taka forma rozliczania obowiązuje między innymi z krajami: Holandia, USA, Rosja, czy Belgia. Co to oznacza dla Podatnika? Ma on obowiązek złożenia zeznania podatkowego PIT z rozliczeniem dochodów zagranicznych. Nie jest przy tym istotne, czy uzyskano także inne dochody opodatkowane w Polsce.

Na Podatnika został ponadto nałożony inny obowiązek związany z rozliczeniem podatku. Dotyczy on osób przebywających czasowo za granicą, które tam zarabiają. Mają oni obowiązek wpłacania zaliczki na podatek dochodowy. Wynosi on 12% wartości dochodów. Można przy tym zastosować wyższą stawkę ze skali podatkowej. Zwłaszcza gdy spodziewane są wysokie dochody. Pierwszą zaliczkę należy wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu powrotu do kraju. Można w niej odliczyć — proporcjonalnie — podatek zapłacony za granicą.

Biuro rachunkowe Larysa Kubiak - Gdańsk - Rozliczanie PIT z dochodami zagranicznymi - online

Rozliczenie PIT zarobków zagranicznych a ulgi podatkowe

Podczas rozliczania PIT z dochodów zagranicznych można skorzystać z szeregu ulg. Przysługują one na takich samych zasadach jak innym Podatnikom. Przede wszystkim istnieje możliwość rozliczenia PIT z małżonkiem. Ponadto przy obliczaniu podatku od zagranicznych zarobków można skorzystać z przywilejów:

 • Ulga na dziecko;
 • Ulga na Internet;
 • Wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego;
 • Ulga rehabilitacyjna;
 • Ulga termomodernizacyjna;
 • Ulga abolicyjna;
 • Odliczanie darowizn;
 • Składki społeczne;
 • Ulga na zabytki;
 • Ulga dla inwestujących w Alternatywne Spółki Inwestycyjne.

Rozliczenie PIT z dochodami zagranicznymi — biuro rachunkowe Gdańsk

Nasze biuro rachunkowe rozlicza usługowo PIT-y z dochodami zagranicznymi. Jest to nasza specjalizacja. Mamy w tym duże doświadczenie. Usługę tę wykonujemy od początku istnienia Kancelarii. Gwarantujemy nie tylko fachowość i dokładność rozliczenia PIT z zarobkami zza granicy. Podczas obliczania należnego podatku korzystamy z wiedzy radców prawnych i doradców podatkowych. To specjalistyczna wiedza, dzięki której oszczędzamy na podatkach Klientów. W zeznaniach podatkowych uwzględniamy wszelkie możliwe ulgi. Działamy zawsze z korzyścią dla Podatnika. Zachęcamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii Podatkowej. Rozliczamy PIT z dochodami zagranicznymi zarówno w Gdańsku, jak i online.

Rozliczenie PIT z zarobkami zagranicznymi online — biuro rachunkowe

Rozliczanie PIT z dochodami zagranicznymi w formie online nasze biuro rachunkowe praktykuje od lat. To wygodna forma usługowego obliczania należnego podatku. Nie zachodzi przy tym konieczność wychodzenia z domu. Całą operację przeprowadzamy w formie elektronicznej. Rozliczenie PIT z zarobkami zagranicznymi w naszym biurze księgowym to gwarancja dokładności. Stoi za nami specjalistyczna wiedza i doświadczenie. Jak rozliczyć PIT z dochodami zagranicznymi online przez nasze biuro rachunkowe? To proste! Wyślij informację na adres naszej Kancelarii Podatkowej: zagraniczne@kancelaria-kubiak.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.