fbpx

Artykuł

Obowiązkowe płatności bezgotówkowe – dla kogo?

Kancelaria Usług Księgowych Agnieszka Larysa Kubiak terminal płatniczy

KASA FISKALNA I ULGA NA ZAKUP TERMINALA 2022

Nowy rok niesie dla przedsiębiorców wiele zmian. Jak wiadomo „nieznajomość prawa szkodzi”, a co za tym idzie, świadomy przedsiębiorca musi zmierzyć się ze wszystkimi nowościami, dostosowując się do tempa, z jakim są wprowadzane.

Nowy Ład, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku nie oszczędzi w zmianach również dziedzin, w których wydawałoby się, za dużo utrudnić się już nie da – a jednak 😉

Kolejnym tematem z pakietu nadchodzących rewolucji, który Państwu przybliżymy są nowelizacje związane z kasami fiskalnymi i terminalami płatniczymi. Niektóre z obowiązujących dotychczas przepisów pozostaną w niezmienionej formie, jednak pojawia się sporo nowości, nad którymi należy się szczególnie pochylić, ponieważ już na etapie tworzenia całej ustawy, wyszczególniane są kary, jakie można otrzymać za niedostosowanie się w terminie do zmian. Jak się ustrzec? Odpowiedź znajdą Państwo poniżej 👇

  • Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy będą zobligowani umożliwić swoim klientom dokonanie płatności w systemie bezgotówkowym – np. kartą płatniczą, za pomocą BLIK. Przelew bankowy nie jest traktowany jako instrument płatniczy.
  • Przedsiębiorca, który posiada kasę fiskalną On Line (czyli połączoną z Centralnym Repozytorium Kas) oraz terminal płatniczy, od 1 lipca 2022 roku obowiązkowo musi zintegrować oba urządzenia. Szczegóły oraz wymogi specjalne uregulowane zostaną w przepisach wykonawczych, które mają zostać wydane na podstawie uchwalonej ustawy. Niestety, na tę chwilę próżno szukać takich zapisów, ponieważ jeszcze nie powstały. 🙄

❌Ustawa już teraz przewiduje, że brak połączenia kasy oraz terminala pomimo powstania obowiązku, obwarowany będzie karą w wysokości 5.000 zł, o której przyznaniu decyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego.

Zatem, aby uniknąć możliwych sankcji, należy jak najszybciej skontaktować się z dostawcą kasy fiskalnej oraz terminala w celu ustalenia, czy posiadane na ten moment urządzenia mają możliwość połączenia, aby dane z kasy mogły być  przesyłane  do CRK wraz z informacją o płatnościach przy pomocy terminala.

Nasze urządzenie nie jest wystarczająco nowe do podłączenia systemów? Należy je wymienić.

  • Od nowego roku nowością jest również ulga na zakup terminala. Każdy, kto z własnych środków (nie można korzystać z dotacji i specjalnych programów wspierających) nabędzie terminal płatniczy, a wcześniej w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających nie przyjmował płatności przez terminal, może skorzystać z obniżenia podstawy podatku w rozliczeniu rocznym odpowiednio w maksymalnej wysokości:

– do 2500 zł, jeśli podatnik nie miał obowiązku posiadania kasy fiskalnej, a mimo wszystko ją używa i nabył do niej terminal płatniczy;

 – do 1000 zł w przypadku pozostałych podatników.

Na rozliczenie ulgi przedsiębiorcy mają czas w roku, w którym nabyli terminal i rozpoczęli sprzedaż przy jego użyciu oraz w kolejnym roku.

  • 💸Od stycznia maksymalna kwota gotówki, jaką przedsiębiorca posiadający kasę fiskalną może przyjąć od konsumenta przy jednej transakcji będzie wynosiła 20 tyś zł. Zgodnie z nowym pomysłem każda transakcja, przy której klient miałby zapłacić powyżej 20 tyś zł w gotówce musi automatycznie zostać uregulowana przelewem, bądź przy pomocy terminala.
  • 👩🏻‍✈️ 👨🏻‍✈️Wzmożone zostaną również kontrole dotyczące ewidencjonowania sprzedaży na kasach i wydawania paragonów. Ustawodawca uzupełnił obowiązujące przepisy o cały katalog zagadnień dotyczących tzw. nabycia sprawdzającego. Czynność ta nie będzie miała charakteru kontroli podatkowej ani kontroli celno-skarbowej i ma mieć charakter odformalizowany, ale skończyć się może mandatem w razie nieprawidłowości, bądź wskazaniem do przeprowadzenia kontroli z urzędu.

📜 Należy więc uprzedzić każdego Pracownika ewidencjonującego na kasie fiskalnej, aby robił to z należytą starannością, dbając również, by Klienci odbierali wydrukowane paragony.

Dla przypomnienia – bez zmian w kwestii kasy fiskalnej pozostaje:

  • Limit obrotu na rzecz osób fizycznych, który obliguje podatnika do nabycia kasy fiskalnej pozostaje przy dotychczasowym limicie 20 tyś zł w danym roku (proporcjonalnie mniej, jeśli prowadzimy działalność niepełny rok -> limit dzielimy biorąc pod uwagę datę pierwszej sprzedaży dla osoby fizycznej, nie datę rozpoczęcia działalności!)
  • Jeśli przyjmujemy od klientów wyłącznie zapłatę za pośrednictwem banku, poczty bądź spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej oraz nie prowadzimy odbiorów osobistych (sprzedaż wysyłkowa) lub prowadzimy ewidencję, z której jasno wynika, za co wpłynęła dana zapłata, to nie mamy obowiązku zakupu kasy fiskalnej i nie obowiązuje nas limit. Jednak jeśli pojawi się chociaż jedna sprzedaż, gdzie klient zapłaci gotówką – do limitu włączamy wtedy CAŁY obrót na rzecz osób fizycznych, zarówno gotówkową, jak i w formie bezgotówkowej.
  • Do posiadania kasy fiskalnej zobowiązane są również szczególne branże, określone w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
  • Przedsiębiorcy dokonujący zakupu bądź wymiany posiadanej kasy na kasę fiskalną ON Line mogą skorzystać z ulgi, o czym więcej pisaliśmy tutaj: kancelaria-kubiak.pl/aktualnosci/kasa-fiskalna-on-line-od-1-01-2021-kto-i-do-kiedy-moze-skorzystac-z-ulgi/

Ewelina Sobota

                                                                                                                                       Kancelaria Usług Księgowych w Gdańsku

#biurorachunkowegdańsk #księgowagdańsk #doradcapodatkowygdańsk #doradztwopodatkowegdańsk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.