fbpx

Artykuł

Zwrot podatku a komornik

Kancelaria podatkowa Larysy Kubiak - czy komornik może zabrać zwrot podatku

Zwrot podatku a zajęcie komornicze

Czy komornik może zabrać zwrot podatku? To pytanie corocznie zadają sobie podatnicy posiadający zadłużenie. Nic dziwnego. Zwrot podatku może być sporym zastrzykiem gotówki wspomagającym domowy budżet. W przypadku podatników korzystających dodatkowo z ulg mogą być to znaczne kwoty. Zwłaszcza przy dużych zarobkach. Nie bez znaczenia jest też wyższa niż w latach ubiegłych kwota wolna od podatku. Osoby mniej zarabiające często nie przekraczają progu podatkowego. Tym bardziej liczą one na zwrot nadpłaconej kwoty. Problem tworzy się w przypadku, gdy mają one zadłużenie. Wtedy też zadają sobie pytanie, czy komornik może zabrać zwrot podatku? A jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Czy komornik może zabrać zwrot podatku?

Zmiany w Kodeksie Postępowania Cywilnego z dnia 8 września 2016 roku zwiększyły możliwości komornika. Zyskał on nowe narzędzie. Umożliwiono blokowanie i zajęcie nadpłaty podatku z urzędu skarbowego na poczet egzekucji komorniczej. Zwrot podatku przy rozliczeniu PIT może okazać się w takim układzie niemiłą niespodzianką. Dotyczy to jednak tylko osób zadłużonych. Musi być prowadzone wobec nich postępowanie egzekucyjne w administracji lub komornicze. W takim przypadku zwrot nadpłaty podatku może przejąć komornik lub organy administracyjne. Zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego mają ku temu pełne prawo. W jakich przypadkach zwrot podatku podlega egzekucji? Powody mogą być różne. Najczęściej są to:

  • Zaległości podatkowe;
  • Nieopłacone mandaty;
  • Postępowanie egzekucyjne za podatki lokalne, czy abonament RTV;
  • Zajęcia komornicze.

W takich sytuacjach należy liczyć się z pomniejszonym o kwotę zadłużenia zwrotem podatku. W skrajnych przypadkach dłużnik nie otrzyma nic. Egzekucja komornicza zwrotu nadpłaconego podatku prowadzona jest jedynie do kwoty zobowiązania. Jeśli jednak przekracza ona należny zwrot, dłużnik nie otrzyma nic. Cały zwrot podatku zostanie zajęty przez komornika lub urząd skarbowy na poczet zaległości. Nie ma od tego drogi odwołania. W przypadku zwrotu nadpłaconego podatku nie obowiązuje bowiem kwota wolna od egzekucji.

Czy komornik może zająć ulgę na dziecko?

Czy komornik może zająć ulgę podatkową na dzieci? Niestety tak. Umożliwia mu to Art. 902 Kodeksu postępowania cywilnego. Zajęcie komornicze zwrotu podatku nie uwzględnia żadnej ulgi. Oznacza to, że egzekucja następuje jak w przypadku nadpłaty wynikającej z innych powodów. Egzekucja może także dotyczyć całej kwoty ulgi podatkowej na dziecko. Należy jednak pamiętać, że nie może przekroczyć wysokości zadłużenia i opłat egzekucyjnych. Komornik może zabezpieczyć też kolejne nadpłaty podatku. Dzieje się tak, gdy kwota zadłużenia jest większa niż wyegzekwowany zwrot.

Zajęcie komornicze przy wspólnym rozliczeniu małżonków

Od egzekucji komorniczej zwrotu nadpłaconego podatku nie uchroni też wspólne rozliczenie małżonków. Tu także cała kwota może zostać przekazana na poczet długów. Dzieje się tak na mocy art. 92 Ordynacji podatkowej. Ma tu zastosowanie § 3, który mówi o wspólnej odpowiedzialności:

“Małżonkowie opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów na podstawie odrębnych przepisów ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe oraz solidarna jest ich wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku od sumy dochodów małżonków.”

Z powyższego wynika, że wspólnie rozliczający się małżonkowie solidarnie odpowiadają za długi. Ten zapis Ordynacji podatkowej nie pozostawia wątpliwości. Wysokość zajętej kwoty nadpłaty podatku zależy od wysokości zadłużenia. Traktowane jest to tak samo, jak w przypadku egzekucji zwrotów wynikających z innych powodów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.