fbpx

Artykuł

CIT Estoński dla spółek

CIT estoński dla spółek - co to jest i kto na tym oszczędzi - Biuro rachunkowe - Larysa Kubiak

CIT estoński dla Spółek — co to jest?

Estoński CIT to ryczałt od dochodów spółek. Tę formę opodatkowania wprowadzono w Polsce w 2021 roku. Nie była jednak popularna. Głównie przez skomplikowane przepisy, które ją określały. Istotne były też wymagania konieczne do tej formy opodatkowania spółek. W 2023 roku Polski Ład znacznie je uprościł. Rozszerzono listę podmiotów, które mogą korzystać z estońskiego CIT. Ustawodawca całkowicie zrezygnował też z kryterium dochodowego. Od wprowadzenia zmian estoński CIT stale zyskuje na popularności. Stał się wygodną formą opodatkowania spółek. W dodatku atrakcyjną dla Podatników. Dlaczego? Dowiedz się z poniższego artykułu, dlaczego estoński CIT się opłaca!

CIT estoński dla spółek

CIT estoński swoją nazwę wziął od rozwiązań zastosowanych w Estonii. Na czym polega ta forma opodatkowania? Jej najistotniejszą cechą jest brak obowiązku bieżącego opłacania podatku. Warunkiem jest lokacja zysków w poprawę kondycji spółki, inwestycje lub budowanie rezerwy finansowej. Finalnie gwarantuje to znacznie lepszą płynność finansową. Wspiera inwestycje prowadzone przez spółkę. Istotne jest przy tym, że nie trzeba prowadzić oddzielnej rachunkowości. Dokumentowanie operacji i rozliczeń finansowych odbywa się według przepisów o rachunkowości. Przejście na CIT estoński zależy jedynie od Podatnika. Jest też całkowicie dobrowolne. W takiej sytuacji zmienia się podstawa opodatkowania oraz stawki. Zmianie podlega także moment powstania obowiązku podatkowego.

Dla jakich spółek możliwy jest CIT estoński?

CIT estoński przewidziany jest dla spółek kapitałowych. Zaliczają się do nich:

 • spółka z o.o.;
 • spółka akcyjna;
 • prosta spółka akcyjna;
 • spółka komandytowa;
 • spółka komandytowo-akcyjna.

Istnieją jednak warunki dla zainteresowanych podmiotów. Wymagania, które należy spełnić, by korzystać z CIT-u estońskiego to:

 • Zatrudnianie minimum trzech osób w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie obejmuje to wspólników.
 • Brak posiadania udziałów w innych spółkach.
 • Minimum 50% przychodów musi mieć inny niż pasywny charakter.
 • Udziałowcami spółki muszą być osoby fizyczne.
 • Spółka nie może posiadać udziałów w innej spółce

Nie wszystkie podmioty mogą korzystać z CIT-u estońskiego. Reguluje to ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawowo wyłączone z niego są:

 • instytucje finansowe;
 • instytucje podatkowe;
 • podatnicy operujący w specjalnej strefie ekonomicznej;
 • podatnicy będący w stanie upadłości lub likwidacji;
 • spółki utworzone przez połączenie lub podział następujący w ostatnich 24 miesiącach.

Ustawa przewiduje też wyłączenia czasowe. Dotyczy to podmiotów, które muszą zaczekać na możliwość skorzystania z takiego opodatkowania. Dotyczy to głównie spółek reorganizowanych. Należą do nich:

 • spółki, które powstały przez połączenie lub podział;
 • spółki utworzone przez podmioty wnoszące wkład w postaci majątku uzyskanego w wyniku likwidacji innych podmiotów, w których posiadały udziały;
 • spółki utworzone przez podmioty, które w roku utworzenia lub następnym wniosły aportem przedsiębiorstwo, ZCP lub składniki przedsiębiorstwa o wartości większej niż 10 000 euro.

Wymienione spółki nie mogą korzystać z estońskiego CIT w roku, w którym rozpoczynają działalność. Niemożliwe jest to także w roku kolejnym. Przed przejściem na tę formę opodatkowania musi upłynąć okres minimum 24 miesięcy.

Dla kogo CIT estoński jest optymalną formą opodatkowania?

Estoński CIT jest idealnym rozwiązaniem dla podmiotów, które dużo i regularnie inwestują. Do tego rzadko wypłacają zysk. Dopiero jego wypłata generuje obowiązek podatkowy. Podstawą opodatkowania jest jedynie zysk wypłacany wspólnikom. Upraszczając, firmy korzystające z estońskiego CIT-u mogą zarządzać terminami opłacania podatków. Spółka nie opłaca ich do momentu wypłaty zysku. Nie zachodzi tu obowiązek opłacania zaliczek na podatek. Nie ma też konieczności rozliczania go na koniec roku.

Stawki podatkowe w estońskim CIT

Spółka opodatkowana estońskim CIT–em nie musi wypełniać trzech uciążliwych obowiązków. Są one normą dla płatników klasycznego podatku CIT. To prowadzenie rachunkowości podatkowej i ustalanie podatkowych kosztów uzyskania przychodu. Drugą z nich jest obliczanie podatkowych odpisów amortyzacyjnych. Jednak najistotniejszą korzyścią estońskiego CIT-u jest niższe niż w klasycznym opodatkowanie.

Stawkami obowiązujące przy estońskim CIT to:

 • 10% – dla spółek rozpoczynających działalność. Stawka obowiązuje także dla małego podatnika;
 • 20% – dla pozostałych spółek.

Mały podatnik to spółka, która w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 2 mln euro przychodów brutto. Limit ten nie dotyczy podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Do tych zalicza się nowe spółki. Także te, które powstały z przekształcenia JDG. Tu wspólnicy mogą pomniejszyć podatek od zysku o 90% podatku zapłaconego przez spółkę. Wspólnicy pozostałych spółek mogą pomniejszyć należny podatek o 70% podatku. Dzięki temu efektywna stawka podatku wyniesie 20% dla małych podatników. Dla pozostałych spółek jest to 25%. W klasycznym CIT stawki podatku wynoszą odpowiednio 26,29% i 34,39%. CIT estoński jest opłacalny dla udziałowców w spółce.

CIT estoński — wady i zalety

Cit estoński, jak każda forma opodatkowania, ma swoje zalety i wady. Warto zapoznać się z nimi przed dokonaniem wyboru.

Estoński CIT – wady

 • Podatnik nie może korzystać z ulg podatkowych (B+R, IP BOX, Polska Strefa Inwestycji). Nie może też odliczyć darowizny;
 • Forma opodatkowania nie jest optymalna dla spółki, gdzie udziałowcy liczą na częstą wypłatę zysków. Zarówno bezpośrednio, jak i przez tzw. zyski ukryte.
 • Możliwość przejścia na CIT estoński w trakcie roku podatkowego, powoduje konieczność zrobienia dwóch sprawozdań finansowych w trakcie jednego roku.

Estoński CIT – zalety

 • Efektywne opodatkowanie zysku. Podatek spółki i wspólnika dla małych przedsiębiorstw to ok. 20%. Dla pozostałych ok. 25%. W przypadku spółki z klasycznym CIT stawki wynoszą odpowiednio około 26% i 34%;
 • Podatnik nie płaci daniny do chwili wypłaty zysku wspólnikom;
 • Nie zachodzi obowiązek płacenia zaliczek na CIT w trakcie roku podatkowego;
 • Możliwość przejścia na CIT estoński w trakcie roku podatkowego. Należy jedynie złożyć zawiadomienie ZAW-RD. Terminem jest koniec pierwszego miesiąca, który ma być opodatkowany ryczałtem.

Utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT

Prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek można utracić w przypadku:

 • złożenia informacji o rezygnacji z estońskiego CIT;
 • niespełnienia warunków określonych ustawą;
 • prowadzenia ksiąg podatkowych w sposób niepozwalający na określenie wyniku finansowego netto w rozumieniu ustawy o rachunkowości;
 • przejęcia innego podmiotu (połączenia), podziału lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa nieopodatkowanego ryczałtem. Dotyczy to także jego zorganizowanej części.

Utrata prawa do opodatkowania estońskim CIT jest czasowa. Można wrócić do niego po upływie 36 miesięcy od zakończenia roku, w którym nastąpiła utrata praw.

Estoński CIT — Biuro rachunkowe Larysy Kubiak — Gdańsk

Estoński CIT to wygodna forma opodatkowania spółek. Wciąż jednak podatnicy boją się tego rozwiązania. Większość obaw wynika jednak z niewiedzy. Problemem jest także niski poziom przygotowania biur rachunkowych do tego rodzaju rozliczeń. Nie jest to jednak regułą. Nasza Kancelaria Usług Podatkowych specjalizuje się w estońskim CIT. Polecamy tę formę opodatkowania, jako optymalizację podatkową dla spółek. Chcesz wiedzieć, czy Twoja działalność kwalifikuje się do takich rozliczeń? A może ciekawi Cię, ile zaoszczędzisz na podatkach? Skontaktuj się z nami! Dzięki nam możesz zaoszczędzić znaczne kwoty. Gwarantujemy rzetelną księgowość. I możliwość uniknięcia wygórowanych podatków. Zapraszamy do współpracy!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.