fbpx

Artykuł

Zwrot kosztów wyposażenia pracownika w sprzęt do pracy zdalnej

Kancelaria Usług Księgowych Agnieszka Larysa Kubiak - zwrot kosztów wyposażenia pracownika w sprzęt do pracy zdalnej

Dominika Raszkiewicz Radio Gdańsk: W jakim akcie prawnym uregulowana jest praca zdalna i do jakiego aktu będziemy się tu odnosić? Czy o pracy zdalnej jest mowa w kodeksie cywilnym bądź kodeksie pracy?

Agnieszka Larysa Kubiak: Nie, praca zdalna nie jest uregulowana przepisami kodeksu pracy. Natomiast ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem COVID-19 z dnia 2 marca 2020 r. określa już wykonywanie pracy zdalnej oraz to, że narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania takiej pracy zdalnej zapewnia właśnie pracodawca.

Dominika Raszkiewicz Radio Gdańsk: Czy wtedy to wyposażenie do pracy zdalnej jest opodatkowane i stanowi przychód dla pracownika?

Agnieszka Larysa Kubiak: Po stronie pracownika, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstanie z tego tytułu przychód. Co istotne, bez znaczenia pozostaje sposób zapewnienia narzędzi i materiałów – czy nastąpi w formie rzeczowej czy też poprzez wypłatę świadczenia za używanie własnych materiałów i narzędzi pracownika. Oznacza to, że w przypadku pracowników, którzy pracę zdalną wykonują w związku z występowaniem zagrożenia epidemicznego, otrzymany zwrot kosztów zakupu niezbędnego do pracy sprzętu nie będzie skutkował powstaniem po ich stronie przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych.

Dominika Raszkiewicz Radio Gdańsk: Czy wobec tego na pracodawcy ciąży obowiązek opodatkowania tego świadczenia?

Agnieszka Larysa Kubiak: Nie, równocześnie na pracodawcy jako płatniku nie ciążą z tego tytułu obowiązki płatnika.
Dlatego też w ogóle nie ma konieczności rozpatrywania art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność;
w innych przypadkach należałoby łącznie spełnić wszystkie warunki łącznie:

  • ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu,
  • kwota wypłaty powinna być ekwiwalentna co do wartości za używanie odpowiedniego sprzętu,
  • narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika,
  • narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.

Dominika Raszkiewicz Radio Gdańsk:  Jeszcze nasuwa się pytanie czy kwoty ekwiwalentu mogą być dowolne i bez limitu?

Agnieszka Larysa Kubiak: Przepisy milczą na temat tego, w jakiej kwocie należy ustalić ekwiwalent. Uwzględniając podejście PIT i ZUS do tego typu spraw, warto poświęcić chwilkę i przeliczyć to właściwie, na przykład można zastosować rozwiązanie metody amortyzacyjnej, czyli wypłaty ryczałtu w wysokości odpisu amortyzacyjnego. W każdym przypadku zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. W przeciwnym razie ekwiwalent może być uznany za ukryte wynagrodzenie.

Link do wywiadu:

https://m.radiogdansk.pl/audycje-rg/glos-pracownika/item/124510-powstanie-narodowy-holding-spozywczy-to-ostatni-dzwonek-dla-spolek-skarbu-panstwa-z-sektora-rolno-spozywczego?autoplay=true

Agnieszka Larysa Kubiak

                                                                                                                                       Kancelaria Usług Księgowych w Gdańsku

#biurorachunkowegdańsk #księgowagdańsk #doradcapodatkowygdańsk #doradztwopodatkowegdańsk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.