fbpx

Artykuł

Jak otrzymać szybki zwrot nadpłaconego podatku PIT?

Kanelaria księgowa Agnieszka Kubiak - Gdańsk - artykuł: Jak szybko otrzymać zwrot podatku

Podatek dochodowy PIT — co to jest?

Podatek dochodowy od osób fizycznych PIT dotyczy każdej jednostki uzyskującej określone przychody. Pobiera się go od polskich rezydentów podatkowych. U osób nieposiadających takiej rezydencji pobiera się go jedynie od dochodów uzyskanych w Polsce. Raz do roku podatki rozliczane są za pomocą formularzy PIT. Składa się je drogą elektroniczną lub w formie papierowej do urzędów skarbowych. Zawarte w PIT informacje przedstawiają wysokość wyliczonego podatku. Są tam także kwoty, które posłużyły do jego wyliczenia. To wysokość przychodów uzyskanych w roku podatkowym. Składając PIT, można liczyć na różne formy ulg. Istotna jest też kwota wolna od opodatkowania. Korzystając z nich, często okazuje się, że należy się zwrot nadpłaconego podatku PIT. Zwłaszcza jeśli korzysta się przy tym z podatkowej ulgi na dziecko.

Szybki zwrot nadpłaconego podatku — jak wypełnić PIT?

Szybki zwrot nadpłaconego podatku PIT zależy od kilku warunków, które należy spełnić. Przede wszystkim to poprawnie wypełniony i potwierdzony formularz. Jeśli zależy nam na czasie, warto być przygotowanym do 15 lutego. Wtedy właśnie otwiera się możliwość samodzielnego złożenia lub potwierdzenia PIT na rządowej platformie cyfrowej. Pojawiają się tu bowiem dwie możliwości:

  • złożenia deklaracji podatkowej PIT samodzielnie;
  • potwierdzenie wstępnego rozliczenia w aplikacji Twój e-PIT.

Trzecim rozwiązaniem jest zaniechanie samodzielnego rozliczenia i potwierdzania PIT. W tym przypadku jednak nie ma co liczyć na szybki zwrot nadpłaconego podatku. 30 kwietnia następuje automatyczna akceptacja rozliczenia. Dopiero od tego dnia liczy się termin zwrotu nadpłaty podatku.

Potwierdzenie wstępnie przygotowanego zeznania podatkowego nie jest trudne. Problemy pojawiają się dopiero podczas samodzielnego rozliczania PIT. Forma składania deklaracji wymaga sporej wiedzy. Zwłaszcza gdy podatnik korzysta z ulg lub rozlicza się ze współmałżonkiem. Licząc na szybki zwrot nadpłaty podatku PIT, dokumenty te należy przygotować już wcześniej. Ważne, by były pozbawione błędów i podpisane. Korekta PIT zajmuje nieco czasu. Wizja szybkiego zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego szybko się rozmyje. Istotne jest też pilnowanie terminu złożenia deklaracji. Im wcześniej, tym lepiej. Pamiętać jednak należy, że bieg terminu zwrotu zaczyna się dopiero 15 lutego. Wcześnie złożone zeznanie podatkowe to gwarancja szybkiego zwrotu nadpłaty podatku dochodowego PIT.

Rozliczanie podatku dochodowego PIT — Kancelaria Księgowa Gdańsk

Rozliczanie podatku dochodowego PIT przez kancelarię księgową to wygodne rozwiązanie. Gwarantuje rzetelność i dotrzymanie terminów. To ważne, kiedy chcemy uzyskać zwrot nadpłaconego podatku PIT w krótkim czasie. Istotne jest także bezbłędne zastosowanie wszelkich możliwych dla podatnika ulg. Każda z nich ma wpływ na kwotę zwrotu nadpłaty podatku PIT. W gdańskiej Kancelarii Podatkowej Larysy Kubiak szukamy sposobów, by była ona jak najwyższa. Niekiedy wartość nadpłaty może pozytywnie zaskoczyć. Dla oczekujących na zwrot podatku PIT to dodatkowy argument, by rozliczyć go u księgowych. Są gwarancją rzetelnie wykonanej pracy i prawidłowo wypełnionych formularzy. Tu liczy się także czas. Stąd wybór biura rachunkowego do rozliczenia PIT wydaje się oczywisty. W gdańskiej kancelarii księgowej rozliczamy PIT-y online. Klienci mogą też liczyć na papierową formę formularzy. Można je, po podpisaniu, wysłać pocztą. Alternatywą jest złożenie ich we właściwym Urzędzie Skarbowym. W tym przypadku jednak zwrot nadpłaty podatku PIT potrwa dłużej.

Rozliczanie PIT-ów w Gdańsku i online

Rozliczamy PIT-y w stacjonarnie lub internetowo w Gdańsku. Dla Klientów z innych regionów Polski proponujemy usługi zdalne. Po kontakcie z nami wymagane będzie przesłanie wymaganych dokumentów. Nasi księgowi rozliczą PIT niezwłocznie po ich dostarczeniu. W imieniu Klientów składamy także deklaracje do właściwych urzędów skarbowych. To wygodna i pewna forma rozliczenia podatku dochodowego. Zarówno dla Gdańszczan, jak i pozostałych mieszkańców kraju.

Ile trwa zwrot nadpłaty podatku PIT?

Termin na zwrot nadpłaconego podatku PIT zależy od formy rozliczenia. Promowane są deklaracje składane online. Znacznie przyspiesza to proces ich weryfikacji. W przypadku papierowych formularzy dane muszą zostać wprowadzone do systemu. Urząd Skarbowy ma jednak określony termin na rozliczenie nadpłaty podatku dochodowego. Jest to:

  • do 45 dni w przypadku rozliczenia PIT online;
  • do 3 miesięcy w przypadku złożenia papierowej deklaracji PIT.

Zwrot podatku można zadysponować na konto bankowe. Można także zlecić jego wypłatę przekazem pieniężnym. W przypadku tej drugiej opcji termin zwrotu przedłuża się o czas na operacje pocztowe. Oczekując szybkiego zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego PIT lepiej skorzystać z rachunku bankowego.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.