fbpx

Artykuł

Programista – Ryczałt w Nowym Ładzie? Nie tak szybko!

Kancelaria Usług Księgowych Agnieszka Larysa Kubiak ryczałt dla programistów nowy ład

Dziesiątki telefonów dziennie i Nowy Ład w natarciu. Niedługo koniec roku, a dalej jedna wielka niewiadoma co będzie… ciężko zdecydować jaka forma opodatkowania będzie najlepsza dla każdego.

Dobrze zarabiający programiści przechodzą na współpracę B2B. Dlaczego? 

Rezygnując z umowy o pracę można dzięki temu uzyskać wyższy dochód. Pracodawca zamiast płacić duże składki do ZUS od umowy o pracę, może podnieść kwotę wyjściową, a współpracujący B2B przedsiębiorca może zaoszczędzić na podatku wybierając np. ryczałt lub podatek liniowy zamiast płacić 32% w drugim progu podatkowym, kiedy przekroczy 85 tys. zł dochodu.

Czemu nie tak łatwo podjąć decyzję odnośnie 2022 roku?

👉 Po pierwsze nie znamy jeszcze ostatecznej wersji Nowego Ładu, zwanego przez niektórych pieszczotliwie Nowym Wałem 😁🙈

👉 Po drugie i bardzo ważne ❗❗ – jeśli pracowaliśmy dla tego samego pracodawcy na umowie o pracę, a teraz chcielibyśmy rozpocząć współpracę B2B nie będzie można od razu skorzystać z ryczałtu. Nowy Ład narzuca obowiązek odczekania dwóch lat i dopiero wtedy będzie możliwość skorzystania z uprzywilejowanej stawki ryczałtowej, która ma wynosić 12% podatku od przychodu (obecnie ryczałt dla programistów wynosi 15%).

Dla kogo 12% ryczałtu?

  • oprogramowanie (PKWiU ex 62.01.1),
  • doradztwo w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02)
  • doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),
  • zarządzanie siecią i systemami IT (PKWiU 62.03.1),
  • instalacje oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),
  • wydawanie oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1)
  • wydawanie gier (PKWiU ex 58.21.10.0).

Biorąc pod uwagę, że informatycy, programiści, doradcy w zakresie oprogramowania nie ponoszą dużych kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej, korzystnym może być fakt wybrania właśnie zryczałtowanej stawki podatku dochodowego i opodatkowania przychodu, a nie dochodu.

Należy pamiętać, że ryczałt wyklucza możliwość skorzystania z IP BOX.

Nowy Ład również wyjątkowo preferencyjnie traktuje naliczanie składki zdrowotnej dla ryczałtowców, która ma być zależna od przychodu progowo, bez możliwości odliczenia składki od podatku:

  • 305,56 (dla przychodów do 60 000 zł)*
  • 509,27 (dla przychodów do 300 000 zł)*
  • 916,68 (dla przychodów powyżej 300 000 zł)*

*kwoty wyliczone na podstawie obecnego przeciętnego wynagrodzenia

💥 Ale kto by czekał dwa lata? Polak zawsze potrafi sobie uprościć życie… 😊 dlatego nie zdziwimy się, kiedy od nowego roku nastąpi fala migracji specjalistów IT, którzy będą zmieniać miejsca pracy i nie będą musieli czekać aż dwa lata na skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku.

Mamy również nadzieję, że banki dostosują się do nowego trendu i zmienią kryteria udzielania kredytów. Jak wiemy forma opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym nie cieszy się uznaniem analityków w bankach i niestety zdolność kredytowa, mimo wysokich zarobków jest bardzo zaniżana. Również staż prowadzonej działalności gospodarczej ma ogromne znaczenie przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Zatem jeśli planujesz wziąć kredyt, tym bardziej 2x się zastanów, zanim wybierzesz dla siebie formę opodatkowania na nowy rok.

Inne ważne informacje w kontekście Nowego Ładu

💥 Tylko do końca 2021 roku można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup sprzętu, wyposażenia, samochodu na podstawie wartości zakupu, nawet jeśli to było kilka lat temu i obecna wartość danego przedmiotu jest znacznie niższa. Nowy Ład ogranicza tę możliwość i będzie można zaliczyć w koszty wydatki jedynie wycenione w wartości rynkowej na dzień wprowadzanego przedmiotu do firmy.

Czym udokumentować taki zakup?

Może to być faktura, paragon, a nawet umowa cywilno-prawna. Jeśli to będzie umowa cywilno-prawna należy pamiętać, że powyżej kwoty 1000 zł należy opłacić 2 % podatek PCC i złożyć deklarację do US  w terminie 14dni.

Wprowadzając taki wydatek do firmy przygotuj stosowne oświadczenie, którego wzór możesz pobrać tu 👇

Oświadczenie o przekazaniu prywatnych przedmiotów na cele działalności – wzór

💥 Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem auta w leasingu zastanów się czy go nie wykupić do końca roku 2021. Później nie będziesz mógł wykupić go bez konsekwencji podatkowych tak jak dotychczas to było stosowane (tj. wykup do majątku prywatnego i sprzedaż po pół roku bez podatku). W Nowym Ładzie trzeba będzie czekać „jedyne” sześć lat lub zapłacić podatek od dochodu ze zbycia auta.

Agnieszka Larysa Kubiak

                                                                                                                                       Kancelaria Usług Księgowych w Gdańsku

#biurorachunkowegdańsk #księgowagdańsk #doradcapodatkowygdańsk #doradztwopodatkowegdańsk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.