fbpx

Artykuł

PPK – PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE – co to jest?

Kancelaria Usług Księgowych Agnieszka Larysa Kubiak PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

PPK – PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE – co to jest? 

PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe to swoisty program emerytalny, który istnieje od 1 lipca 2019 roku. Wprowadzany stopniowo, pierwszym etapem objął przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników. Następne do wdrożenia PPK były średnie i małe firmy, by w ostatniej kolejności objąć mikroprzedsiębiorstwa. 23 kwietnia 2021 r. upływa ostateczny termin wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych u najmniejszych pracodawców.

Czym są PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe? 

Pracownicze Plany Kapitałowe – PPK to program długoterminowego oszczędzania. Czym się różni od pozostałych form oszczędzania na jesień życia? Środki nie są zbierane tylko przez samego pracownika, lecz także przy udziale pracodawcy i państwa.

Warto pamiętać, że PPK dotyczy nie tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale także osoby zatrudnione na podstawie mianowania, powołania, wyboru, spółdzielczej umowy o pracę, umowy o pracę nakładczą, agenci, zleceniobiorcy i innych.

PPK – czy jest obowiązkowe? 

PPK jest dobrowolny i dostępny dla wszystkich pracowników od 18 do 70 roku życia. Pomimo dobrowolności systemu, każdy pracownik w wieku od 18 do 54 lat automatycznie zostanie zapisany do PPK wraz z wdrożeniem systemu u pracodawcy. Pracownicy powyżej 55 roku życia do Pracowniczych Planów Kapitałowych muszą się zapisać. Aby nie brać udziału w PPK, konieczne jest złożenie pracodawcy oświadczenia o rezygnacji. W każdym momencie możliwe będzie jednak ponowne zapisanie się do programu. Co więcej, członkostwo w programie będzie się odnawiać automatycznie co 4 lata.

Wpłaty do systemu przekazywane są na indywidualne dla każdego uczestnika rachunki, utworzone przez instytucję finansową, która prowadzi i zarządza PPK u danego pracodawcy. Pracodawca zobowiązany jest do wyboru instytucji finansowej w porozumieniu z pracownikami.

PPK – czy warto? Jak kształtują się wpłaty na PPK? 

Jak podaliśmy wcześniej, Pracownicze Plany Kapitałowe zasilane są nie tylko przez samego uczestnika, ale też przez pracodawcę i państwo. Jak kształtują się stawki odprowadzane do PPK?

  • wpłaty pracownika to minimalnie 2% wynagrodzenia brutto, może on także odkładać dodatkowe 2%, jeśli pensja pracownika nie przekracza 1,2 minimalnego wynagrodzenia za pracę – wpłaty na PPK mogą zostać obniżone do 0,5% wynagrodzenia brutto;
  • wpłaty pracodawcy to minimalnie 1,5% wynagrodzenia brutto, dodatkowo może on odprowadzać jeszcze 2,5% wynagrodzenia za pracę brutto;
  • wpłaty Państwa to wpłata powitalna w kwocie 250,00 zł oraz 240 zł corocznej dopłaty.

PRZYKŁAD:

Dla pracownika, który zarabia minimalne wynagrodzenie (2.800,00 zł) wpłaty na PPK będą kształtowały się następująco:

  • wpłata pracownika: minimum 56 zł miesięcznie (maksymalnie 112 zł miesięcznie)
    = min. 672,00 zł rocznie (max 1.344,00 zł rocznie);
  • wpłata pracodawcy: minimum 42 zł miesięcznie (maksymalnie 112 zł miesięcznie) = min. 504,00 zł rocznie (max 1.344,00 zł rocznie);
  • wpłata Państwa 250,00 zł (wpłata początkowa w pierwszym roku) i 240,00 zł wpłaty corocznej.

Warto podkreślić, że wzrosną koszty zatrudnienia pracownika o kwoty odkładane na PPK przez pracodawcę. Pracownik będzie otrzymywał także niższe wynagrodzenie o kwotę odkładaną przez niego w ramach programu.

Kiedy i jak można wypłacić pieniądze z PPK? 

Po osiągnięciu 60 roku życia, pracownik może nadal odkładać składki w Pracowniczych Planach Kapitałowych, może też zacząć wypłatę zgromadzonych środków. Aby nie zostać obciążonym podatkiem od zysków kapitałowych, możliwa jest wypłata maksymalnie 25% oszczędności i rozłożenie pozostałej kwoty na minimum 120 miesięcznych rat.

Masz pytania? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat PPK lub przeszkolić w tym zakresie swoich pracowników? Skontaktuj się z nami.

Sandra Anna Warda

                                                                                                                                      radca prawny

#biurorachunkowegdańsk #księgowagdańsk #doradcapodatkowygdańsk #doradztwopodatkowegdańsk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.