fbpx

Artykuł

Płatności gotówkowe – nowe limity – czy ktoś jeszcze nadąża za zmianami? Od kiedy 2022 czy 2023?

Kancelaria Usług Księgowych Agnieszka Larysa Kubiak limity płatności gotówkowych

Nowy Ład niesie ze sobą również zmianę w kwestii limitu transakcji gotówkowych.

Przedsiębiorca dla przedsiębiorcy B2B – dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z działalnością gospodarczą powinno następować za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość takiej transakcji jest równa lub przekracza 8 000 złotych. Trzeba zaznaczyć, że przepis traktuje o wartości całej transakcji – bez względu na liczbę zawartych w niej płatności. Jeżeli podatnik dokona płatności za transakcję 8000 złotych lub więcej gotówką – wydatek nie będzie mógł stanowić dla niego kosztu.

Czy zawsze tak było? Niestety ten limit ciągle jest zmniejszany.

Jeszcze do roku 2017 wynosił 15 000 euro, później 15 000 zł, aż osiągnął pułap w 2022 roku 8 000 zł.

To nie koniec utrudnień.

Pojawił się nowy limit dla transakcji gotówkowych między konsumentem a przedsiębiorcą. Dodano do ustawy o prawach konsumenta artykuł 7b, który mówi o obowiązku konsumenta, dotyczącym dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli wartość transakcji będzie równa lub większa niż 20 000 złotych. W tym przypadku również mówimy o wartości transakcji, bez znaczenia czy składa się z jednej czy większej ilości płatności.
Transakcje w walutach obcych będą przeliczane na podstawie średniego kursu z poprzedniego dnia roboczego poprzedzającego dzień transakcji, ogłaszanego przez NBP.

„Art. 7b. Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.”  

Co te limity właściwie oznaczają? Transakcje o większej wartości będą musiały być regulowane kartą lub za pomocą szybkich płatności internetowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorca musi zapewnić możliwość dokonywania zapłaty, w każdym miejscu, w którym działalność jest faktycznie wykonywana, przy użyciu instrumentu płatniczego. 

A co jeśli ktoś mi jednak zapłaci powyżej 20 000 zł gotówką? Opodatkowaniu w takim przypadku będzie podlegać zarówno przychód ze sprzedaży, jak i kwota pobrana od klienta w formie gotówki.  

❗💥❗ A jeśli byłoby nam za mało zmian, to właśnie do senatu trafiła nowelizacja dopiero co podpisanej ustawy przez Prezydenta Dudę, która ma odroczyć powyższe do stycznia 2023. Mamy połowę grudnia, a wszyscy mamy wrażenie, że nikt nic nie wie. 🙆‍♂️🤦‍♀️

⛔ Uwaga! Nowelizacja nie odracza obowiązku udostępnienia klientom instrumentu płatniczego do transakcji bezgotówkowych od 2022 roku.

Jak się czujecie jako przedsiębiorcy w dobie galopujących zmian? Zagubieni lekko? Wcale się nie dziwimy 😁🙈 Nawet nas szokuje tempo zmian, mimo obycia z podatkami.                                                                                                                                       

15 listopada 2021 r.  podpisana została przez Prezydenta ustawa nazywaną Polskim Ładem.

Regulacje zostały opublikowane 23 listopada 2021 r. w Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2021, poz. 2105).

A teraz czekamy na nowelizację owej ustawy.

Agnieszka Larysa Kubiak

Kancelaria Usług Księgowych w Gdańsku

#biurorachunkowegdańsk #księgowagdańsk #doradcapodatkowygdańsk #doradztwopodatkowegdańsk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.