fbpx

Artykuł

Karta podatkowa dla lekarzy – primum non nocere?

Kancelaria Usług Księgowych Agnieszka Larysa Kubiak Karta Podatkowa dla lekarzy

W ostatnim czasie obserwuje się modę na kartę podatkową dla lekarzy – która wskutek nowelizacji przepisów od dnia 1 stycznia 2021 może być stosowana przez zacznie większą ilość podatników niż dotychczas. Jest to najprostsza i najtańsza forma opodatkowania. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że nowe rozwiązanie, promowane przez wiele osób bez odpowiedniej wiedzy jako ideał, może być potencjalną pułapką dla nieświadomego podatnika.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu organ podatkowy odmówi nam prawa do korzystania z karty podatkowej – nie mamy już prawa do korzystania z podatku liniowego❗ Wystąpienie z wnioskiem o rozliczanie podatku w formie karty może nas sporo kosztować – skoro na szali kładziemy także podatek liniowy.

Przepisy skonstruowane są niestety dość niekorzystnie – jeśli organ podatkowy odmówi nam prawa do rozliczania podatku w formie karty podatkowej, możemy wskutek takiej odmowy korzystać tylko z podatku na zasadach ogólnych lub ewentualnie „ratować się” podatkiem zryczałtowanym (o ile spełnimy kryteria jego korzystania) – nie możemy „wrócić” do podatku liniowego – co może nas wiele kosztować.

A dlaczego organ podatkowy miałby odmówić nam prawa do stosowania karty podatkowej? Warunki opodatkowania kartą są nieprecyzyjne i mogą podlegać różnej interpretacji – dla przykładu jeden (spośród wielu) warunków stanowi, że podatnik przy prowadzeniu działalności nie korzysta z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne;

Czy nabywanie usług reklamowych kwalifikujemy jako usługi specjalistyczne? Interpretacje organów w tym zakresie bywają rozbieżne. Korzystanie przy zabiegach z usług pielęgniarki czy instrumentariuszki – która prowadzi własną działalność – wyklucza opodatkowanie kartą podatkową (mimo, że jest przecież „na chłopski rozum” specjalistą).

🔺 Czy jeśli zatrudniam np. dwie osoby na pół etatu – jako pomoc fachową – również nie mogę korzystać z karty?

🔺 A jeśli zatrudniam recepcjonistkę?

🔺 A jeśli dodatkowo jestem wspólnikiem w spółce osobowej?

Takie detale (a także wiele innych) mogące podlegać w pewnym stopniu odmiennej interpretacji – mogą stanowić odmowę dla korzystania z karty.

Z uwagi na niestety bardzo szybki i niedokładny sposób wprowadzenia zmian w korzystaniu z kart podatkowych, zalecamy wstrzemięźliwe podejście do nowych rozwiązań, powierzenie analizy specjalistom i uwzględnianie ryzyk, o których większość osób nie uprzedza.

Andrzej Radwan-Wiński

doradca podatkowy, prawnik

                                                                                                                                       Kancelaria Doradztwa Podatkowego w Gdańsku

#kartapodatkowa #opodatkowanielekarzy #lekarz #doradcapodatkowy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Kategorie

Najczęściej czytane:

Polub nas

Odbieraj najnowsze artykuły

Zasubskrybuj do naszego newslettera i odbieraj najświeższe informacje ze świata biznesu prosto do swojej skrzynki.

My nie spamujemy.
Dostarczamy tylko wartościowe informacje.